Notifications icon

Systemy pieniędzy i płatności elektronicznych w ostatnich czasach zdobywają coraz większą popularność. Jednak mimo to, nadal istnieje bardzo duża grupa ludzi, którzy wolą korzystać z gotówki i rozliczać się nią w różnych codziennych sytuacjach. Niektórzy z nich po prostu nie chcą pogodzić się z postępem technologii, a inni zwyczajnie nie do końca rozumieją na czym to wszystko polega i jak bardzo korzystanie z wirtualnych portfeli może ułatwić życie. Czym jest taki elektroniczny portfel, jak z niego korzystać i które z portfeli są najbardziej rozpowszechnione w Polsce (i nie tylko)?

Wirtualny portfel to komputerowa wersja portfela, którego można nosić w kieszeni lub torebce. Dokładniej, jest to konto użytkownika założone w zewnętrznym systemie płatności online, na którym można trzymać swoje pieniądze i przeprowadzać przy jego pomocy transakcje bezgotówkowe. Jest to coś w rodzaju konta bankowego, dającego jednak znacznie większe korzyści, m.in. płatności w różnych walutach czy szybsze wysyłanie pieniędzy (niż w przypadku tradycyjnego przelewu, który księguje się nawet kilka dni roboczych) do Polski i innych państw.

Elektroniczny portfel sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób, które większość czasu spędzają właśnie w internecie - czy to na zarabianiu pieniędzy, czy na wydawaniu ich w sklepach internetowych. Z wirtualnych portfeli często korzystają również freelancerzy, np. copywriterzy, tłumacze, programiści.

Wirtualny portfel pozwala na wykonywanie rozliczeń różnego rodzaju, właśnie dzięki wirtualnym pieniądzom, znajdującym się na koncie. Wirtualne pieniądze można szybko i bezpiecznie zamienić na pieniądze realne, np. przesyłając je na konto bankowe lub kartę.

Przed założeniem wirtualnego portfela, warto przeanalizować różne dostępne na rynku systemu płatności online. Różnice między nimi mogą być naprawdę duże, dlatego warto sprawdzić, która z dostępnych opcji najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Niektóre pozwalają np. tylko na jeden rodzaj waluty w obrębie konta, inne nawet na kilka różnych lub na automatyczne płatności za zakupy na określonych stronach internetowych.

Oprócz tego, każdy z systemów oferuje inne sposoby doładowania wirtualnego portfela lub wypłacenia z niego pieniędzy. Przykładowo, zrealizować te operacje można:

Korzystanie z portfela opiera się właśnie na wpłatach, wypłatach i przelewach, które bazują na powyższych. Przelewy te są niezwykle popularne wśród użytkowników korzystających z kasyn internetowych. Do najpopularniejszych portfeli wirtualnych, oferowanych współcześnie, należą, m.in.: